CAPTCHA
Ez a kérdés teszteli, hogy vajon ember-e a látogató, valamint megelőzi az automatikus kéretlen üzenetek beküldését.
Kép CAPTCHA
Be kell írni a képen látható karaktereket.

Elérhetőség

Hajdúböszörményi Eötvös József Magyar - Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Könyvtára

Cím:

4220 Hajdúböszörmény, Árpád u. 22.

Telefon:

06-52/561-207

06-20/203-6734

konyvtar@ejai.edu.hu

Könyvtárunkról

Előzmények

Iskolánk 1887-ben, Református Felekezeti Elemi Népiskola néven kezdte meg működését.

Könyveket valószínűleg kezdettől fogva őriztek. Ezt az is bizonyítja, hogy gyűjteményünk legrégebbi darabjai az 1800-as évek végéről, az 1900-as évek elejéről valók.

Pl.  Bernhard von Cotta: A jelen geológiája 1873, Ribáry Ferencz: Világtörténelem 1880, Czógler Alajos: A fizika története életrajzokban 1882, Ercsey Sándor: Arany János életéből 1883,Ferenczi Zoltán: Petőfi életrajza 1896, Benedek Elek: A magyar nép múltja és jelene 1898, Berzeviczky Albert: Itália 1899.

Ezek a kiadványok a pecsét szerint főként a Ref. Baltazár Dezső Polgári Leányiskolából kerültek hozzánk, miután a két iskolát 1948/49-ben egy intézménnyé alakították.

Egykor tanári szobában, később tanteremben, zárt szekrényben tárolták a könyveket az Eötvös utcai iskolában.

Önálló könyvtári helyiséget 1979-ben, az Árpád utcai épület átadásakor kapott iskolánk.

Ettől kezdve működik szabadpolcos iskolai könyvtárként, könyvtárostanár alkalmazásával.

Szolgáltatásait az iskola tanulói és dolgozói vehetik igénybe.

Gyűjteménye az iskolai oktató-nevelő munkát segíti. A tanulók számára biztosítja azokat a forrásokat, amelyek a tanulásban, igényes szórakoztatásukban, ismeretszerzésükben segítségükre lehetnek.

Gyűjtőköre

Gyűjtőkörébe tartoznak az iskolai oktatást, nevelést és tanulást segítő alapvető kézikönyvek, lexikonok, szótárak, az értékes szépirodalom, a kötelező és ajánlott olvasmányok, az iskolában oktatott valamennyi tantárgy ismeretközlő irodalma, nyomtatott és elektronikus dokumentum formájában.

Nyilvántartások

Az olvasók nyilvántartása, kölcsönzés, dokumentumok feldolgozása 1999-től számítógépes könyvtári programmal történik.

A könyvtárban SZIKLA 21 Integrált Könyvtári Rendszer működik.

A könyvtár állományában való tájékozódást segíti a hagyományos fiókos, cédulakatalógusunk és a SZIKLA 21 könyvtári programmal készült számítógépes katalógusunk is.

A hagyományos, betűrendes szerző szerinti és cím szerinti, ill. szakkatalógusunkban csak a 2004. januárig állományunkba került könyvekről lehet tájékozódni.

A számítógépes katalógusunk a teljes állományunkat tartalmazza, valamennyi könyv és elektronikus dokumentum kereshető, a könyvtár weboldalán keresztül is elérhető. (Irány a katalógus)

Tárgyi feltételek

Könyvtárunkban 28 tanulót lehet asztalok mellé leültetni. Ezáltal a helyben olvasáshoz, jegyzeteléshez, könyvtári órákhoz, kisebb rendezvényekhez megfelelőek a feltételek.

Hat számítógép - állandó internet hozzáféréssel - segíti a tanulók információszerzését.

Egy gépen nagyító, felolvasó program támogatja az arra rászorulókat.

A kölcsönzés számítógépen, vonalkódolvasó segítségével történik.

Nyomtatásra, fénymásolásra is van lehetőség.

Gyűjteményadatok

Könyv: 11.000 kötet

Elektronikus dokumentum (CD, DVD): 500db

Fejlesztések – pályázatok

A könyvtár fejlesztését több, sikeres pályázat is segítette:

• 1997.

Soros Alapítvány

Az első számítógépünk, DOS-alapú SZIRÉN 8.5 könyvtárprogrammal.

• 2001.

Hajdú-Bihar Megyei Közoktatási Közalapítvány

Az iskolai könyvtárak állománygyarapítására kiírt pályázaton 450.000,-Ft-ot nyertünk.

• 2002.

Hajdú-Bihar Megyei Közoktatási Közalapítvány

Az iskolai könyvtárak fejlesztésére kiírt pályázaton 560.000,-Ft-ot kaptunk a Windows-alapú SZIRÉN 21 - Integrált Könyvtári Rendszer  könyvtárprogramra, számítógépre, polcrendszerre, kölcsönző asztalra.

• 2004. januárban SZIKLA 21 programra tértünk át.
  • 2005.

Hajdú-Bihar Megyei Közoktatási Közalapítvány

Közoktatási könyvtárak fejlesztésére, felújítására kiírt pályázatona kuratórium 1.500.000,-Ft támogatást ítélt meg iskolánknak, melyet könyvtári bútorzat (polcok, székek, asztalok), könyvek, számítógépek, monitor vásárlására fordítottunk.

• 2008.

Hajdú-Bihar Megyei Közoktatási Közalapítvány

„Óvodai környezeti és vizuális nevelés fejlesztésére szolgáló eszközök beszerzésére, valamint iskolák ismeretterjesztő és kötelező olvasmányait feldolgozó DVD filmek vásárlására” c. pályázaton  100.000,-Ft támogatást kaptunk.

• 2012-2013.

Új Széchenyi Terv Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program

TIOP 1-2.3-11/1-0064 Iskolai könyvtár fejlesztése c. pályázaton 5.500.000,-Ft támogatásban részesültünk.

Az összegből a következő eszközök, fejlesztések valósultak meg:

olvasói számítógépek, internet hozzáféréssel; új SZIKLA könyvtári program modulokkal, adatbázissal,  könyvtári weblappal; szerver számítógép, multifunkciós nyomtató, nagyító és felolvasó szoftver, WIFI, kézi vonalkód leolvasó.

Nyitva tartás

A KÖNYVTÁR NYITVA: