Könyvtárunkról
Előzmények
Iskolánk 1887-ben, Református Felekezeti Elemi Népiskola néven kezdte meg működését.
Könyveket valószínűleg kezdettől fogva őriztek. Ezt az is bizonyítja, hogy gyűjteményünk legrégebbi darabjai az 1800-as évek végéről, az 1900-as évek elejéről valók.
Pl. Bernhard von Cotta: A jelen geológiája 1873, Ribáry Ferencz: Világtörténelem 1880, Czógler Alajos: A fizika története életrajzokban 1882, Ercsey Sándor: Arany János életéből 1883,Ferenczi Zoltán: Petőfi életrajza 1896, Benedek Elek: A magyar nép múltja és jelene 1898, Berzeviczky Albert: Itália 1899.
Ezek a kiadványok a pecsét szerint főként a Ref. Baltazár Dezső Polgári Leányiskolából kerültek hozzánk, miután a két iskolát 1948/49-ben egy intézménnyé alakították.
Egykor tanári szobában, később tanteremben, zárt szekrényben tárolták a könyveket az Eötvös utcai iskolában.
Önálló könyvtári helyiséget 1979-ben, az Árpád utcai épület átadásakor kapott iskolánk.
Ettől kezdve működik szabadpolcos iskolai könyvtárként, könyvtárostanár alkalmazásával.
Szolgáltatásait az iskola tanulói és dolgozói vehetik igénybe.
Gyűjteménye az iskolai oktató-nevelő munkát segíti. A tanulók számára biztosítja azokat a forrásokat, amelyek a tanulásban, igényes szórakoztatásukban, ismeretszerzésükben segítségükre lehetnek.
Gyűjtőköre
Gyűjtőkörébe tartoznak az iskolai oktatást, nevelést és tanulást segítő alapvető kézikönyvek, lexikonok, szótárak, az értékes szépirodalom, a kötelező és ajánlott olvasmányok, az iskolában oktatott valamennyi tantárgy ismeretközlő irodalma, nyomtatott és elektronikus dokumentum formájában.
Nyilvántartások
Az olvasók nyilvántartása, kölcsönzés, dokumentumok feldolgozása 1999-től számítógépes könyvtári programmal történik.
A könyvtárban SZIKLA 21 Integrált Könyvtári Rendszer működik.
A könyvtár állományában való tájékozódást segíti a hagyományos fiókos, cédulakatalógusunk és a SZIKLA 21 könyvtári programmal készült számítógépes katalógusunk is.
A hagyományos, betűrendes szerző szerinti és cím szerinti, ill. szakkatalógusunkban csak a 2004. januárig állományunkba került könyvekről lehet tájékozódni.
A számítógépes katalógusunk a teljes állományunkat tartalmazza, valamennyi könyv és elektronikus dokumentum kereshető, a könyvtár weboldalán keresztül is elérhető. (Irány a katalógus)
Tárgyi feltételek
Könyvtárunkban 28 tanulót lehet asztalok mellé leültetni. Ezáltal a helyben olvasáshoz, jegyzeteléshez, könyvtári órákhoz, kisebb rendezvényekhez megfelelőek a feltételek.
A kölcsönzés számítógépen, vonalkódolvasó segítségével történik.
Nyomtatásra, fénymásolásra is van lehetőség.
Gyűjteményadatok
Könyv: 11.000 kötet
Elektronikus dokumentum (CD, DVD): 500db
Fejlesztések – pályázatok
A könyvtár fejlesztését több, sikeres pályázat is segítette:
- 1997.
Soros Alapítvány
Az első számítógépünk, DOS-alapú SZIRÉN 8.5 könyvtárprogrammal.
- 2001.
Hajdú-Bihar Megyei Közoktatási Közalapítvány
Az iskolai könyvtárak állománygyarapítására kiírt pályázaton 450.000,-Ft-ot nyertünk.
- 2002.
Hajdú-Bihar Megyei Közoktatási Közalapítvány
Az iskolai könyvtárak fejlesztésére kiírt pályázaton 560.000,-Ft-ot kaptunk a Windows-alapú SZIRÉN 21 - Integrált Könyvtári Rendszer könyvtárprogramra, számítógépre, polcrendszerre, kölcsönző asztalra.
- 2004. januárban SZIKLA 21 programra tértünk át.
- 2005.
Hajdú-Bihar Megyei Közoktatási Közalapítvány
Közoktatási könyvtárak fejlesztésére, felújítására kiírt pályázatona kuratórium 1.500.000,-Ft támogatást ítélt meg iskolánknak, melyet könyvtári bútorzat (polcok, székek, asztalok), könyvek, számítógépek, monitor vásárlására fordítottunk.
- 2008.
Hajdú-Bihar Megyei Közoktatási Közalapítvány
„Óvodai környezeti és vizuális nevelés fejlesztésére szolgáló eszközök beszerzésére, valamint iskolák ismeretterjesztő és kötelező olvasmányait feldolgozó DVD filmek vásárlására” c. pályázaton 100.000,-Ft támogatást kaptunk.
- 2012-2013.
Új Széchenyi Terv Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program
TIOP 1-2.3-11/1-0064 Iskolai könyvtár fejlesztése c. pályázaton 5.500.000,-Ft támogatásban részesültünk.
Az összegből a következő eszközök, fejlesztések valósultak meg:
olvasói számítógépek, internet hozzáféréssel; új SZIKLA könyvtári program modulokkal, adatbázissal, könyvtári weblappal; szerver számítógép, multifunkciós nyomtató, nagyító és felolvasó szoftver, WIFI, kézi vonalkód leolvasó.